Конкурс на кращий історичний твір. І. Франко вирішив узяти участь, а в 1883р повість "Захар Беркут" була вже опублікована в журналі


НазваКонкурс на кращий історичний твір. І. Франко вирішив узяти участь, а в 1883р повість "Захар Беркут" була вже опублікована в журналі
Дата конвертації10.02.2013
Розмір445 b.
ТипКонкурс


«На рубежі часів»

Іван Якович Франко

“Захар Беркут”

“Яко син селянина, вигодуваний твердим мужицьким хлібом, я почував себе до обов’язку віддати працю свого життя тому простому народові. Вихований у твердій школі,я відмалку засвоїв собі дві заповіді. Перша – то було власне почуття того обов’язку, а друга – то потреба ненастанної праці.” Іван ФранкоІсторична основа твору:

 • Редакція журналу “Зоря” в 1882 році оголосила великий конкурс на кращий історичний твір.

 • І. Франко вирішив узяти участь, а в 1883р. повість “Захар Беркут” була вже опублікована в журналі.

 • Повість була написана 1882 року після другого арешту І. Франка – ув’язнення в коломийській тюрмі. Протягом шести тижнів у рідному селі Нагуєвичах Іван Якович вечорами при світлі каганця (у нього не було навіть настільної лампи) писав твір.Твір “Захар Беркут” – це розповідь про те, як волелюбний народ Руської землі боронив свою батьківщину від монголо – татарської навали. Автор возвеличує мужність, патріотизм, винахідливість, рішучість, вміння долати перешкоди, боротися з труднощами; засуджує підступність, зраду, жадібність, жагу до збагачення за рахунок інших.

Факти з історії у творі: У повісті відтворено події XIII-XIV століть.

 • У 40-х роках XIII ст. монголо-татарські орди, очолювані онуком Чінгісхана Батиєм, захопивши Київ, прямували через Карпати в Угорщину. Батий вогнем і мечем плюндрував землю Галицької Русі. Горіли села і міста, залиті людською кров’ю. Але руський народ мужньо боронив рідну землю, знищити саму Русь завойовники не могли.Іван Франко, очевидно, недаремно обрав для свого твору Тухольщину. Прекрасні карпатські краєвиди, чарівна природа, народ, славний своєю героїчною історією, захопили митця.

 • Село Тухля, про яке пише І. Франко, існує насправді. Воно розташоване в мальовничій, порослій лісами місцевості недалеко від м. Стрия на Львівщині. Збереглися народні перекази про походження назви села. В одному з переказів його назва пов’язується із загибеллю великої кількості ординців, від яких по всій околиці йшов поганий (тухлий) запах. Але події, описані в повісті, відбулися не там, де тепер розташоване село, а, як стверджує сам автор, “…у стін могутнього Зелеменя” (гора на північному сході від сучасної Тухлі, висота – 1177 м).Захар Беркут – центральний персонаж повісті, ватажок тухольської громади.Йому вже понад 90 років, і все своє життя ця людина віддала громаді. “Громада – то був його світ, то була ціль його життя”, - пише автор. • У повісті “Захар Беркут” зображено боротьбу між волелюбною тухольською громадою і монгольськими нападниками. З одного боку – тухольці на чолі із Захаром Беркутом, з другого боку – монгольські завойовники на чолі з Бурундою. • Між ними точиться гостра боротьба. Боярин Тугар Вовк іде служити ворогові у тяжкий для його батьківщини час, стає зрадником. Дочка боярина Мирослава, усвідомивши справедливий характер боротьби тухольців, допомагає трудящим у їхній визвольній боротьбі.

 • Таким протиставленням дійових осіб у творі автор висловлює свою любов до трудящих і ненависть до експлуататорів.

 • Позитивних героїв він показує як глибоких патріотів, вірних захисників батьківщини, а негативних персонажів змальовує як лютих завойовників, жорстоких експлуататорів народу.Своєю повістю І. Франко хотів сказати, що загарбник, який би численний він не був, буде знищений. Автор закликає свій народ до єдності й утверджує думку: народ непереможний доти, доки він згуртований.

 • Письменник сподівається “збудити живий інтерес й у сучасних людей…”. І ми з певністю можемо сказати, що це йому вдалося.

 • “Скрізь і завсігди у мене була одна провідна думка – служити інтересам мого народу і загальнолюдським поступовим ідеям…” (Іван Франко).

Твір вчить любити свій народ, свою країну, яка зазнала стільки незгод у минулому, вірно їй служити, цінувати єдність і згуртованість.

Автор підкреслює, що за новий суспільний лад треба боротися дружно, згуртовано, самовіддано, як тухольська громада боролася з монголами.

Письменник проголошує у творі ідею згуртованості всіх трудящих: тухольці захищають не лише свої інтереси, а й думають про життя сусідів, їм на допомогу приходять воїни з інших громад, щоб разом боротися проти загарбників.

Дружба має велике значення.

«Захар Беркут» і сучасна Україна

І. Я. Франко устами свого героя Захара Беркута проголошував одвічні мрії нашого багатостраждального народу. “Щаслив, кому судилося жити в ті дні! Се будуть гарні дні, дні відродження народного!”

І справді, саме в наш час по-справжньому розквітла, відродилася Україна – вільна, суверенна, незалежна держава. І саме нам і нашим сучасникам судилося відновити її.

“Чи не ми се живемо в тій щасливій добі відродження, про яку, вмираючи, говорив Захар Беркут, а бодай у досвітках тої щасливої доби”, - писав І. Я. Франко.

Зараз ми бачимо, які прекрасні сходи дає в наші дні те насіння, що його разом з іншим сіяв і великий Каменяр.

Доба віжродження України, нації, держави, нарешті, прийшла!

Отже, вчинки героїв твору “Захар Беркут” Івана Яковича Франка можемо вважати подвигом, вони варті наслідування!!!


Схожі:

Конкурс на кращий історичний твір. І. Франко вирішив узяти участь, а в 1883р повість \"Захар Беркут\" була вже опублікована в журналі iconМета: продовжити аналіз ідейно-художнього змісту повісті І. Франка “Захар Беркут”(Vрозд.)
Франко "Захар Беркут". Патріотичний мотив, його зв’язок з розгортанням сюжету. Характеристика образів Максима, Мирослави
Конкурс на кращий історичний твір. І. Франко вирішив узяти участь, а в 1883р повість \"Захар Беркут\" була вже опублікована в журналі iconТворчий проект «проблема вибору людини у вирішальній ситуації»
Це творчий проект з теми «І. Франко «Захар Беркут». Участь у цьому проекті допоможе вам краще осягнути художній твір, зрозуміти літературну...
Конкурс на кращий історичний твір. І. Франко вирішив узяти участь, а в 1883р повість \"Захар Беркут\" була вже опублікована в журналі iconІсторичний коментар до повісті І. Франка "Захар Беркут"
Стародавнє село Тухля – се була велика гірська оселя з двома чи трьома чималими присілками, всього коло півтори тисячі душ
Конкурс на кращий історичний твір. І. Франко вирішив узяти участь, а в 1883р повість \"Захар Беркут\" була вже опублікована в журналі iconПроблема вибору людини у вирішальній ситуації презентація портфоліо навчальної теми «Іван Франко. «Захар Беркут»»
Дозволить учням самовиразитися та надати відчуття гордості за результати власного навчання
Конкурс на кращий історичний твір. І. Франко вирішив узяти участь, а в 1883р повість \"Захар Беркут\" була вже опублікована в журналі iconЛітературний диктант До якого літературного жанру належить твір І. Франка “Захар Беркут”?
Кому з героїв належить висловлювання: "Ні, ні Не буде того. Я не піду дальше! Я не стану зрадницею свого краю!"
Конкурс на кращий історичний твір. І. Франко вирішив узяти участь, а в 1883р повість \"Захар Беркут\" була вже опублікована в журналі iconПовість «Земля» була написана протягом Повість «Земля» була написана протягом
Створена на основі реальної трагедії братовбивства, що сталася восени 1894 року в селі Димка поблизу Чернівців
Конкурс на кращий історичний твір. І. Франко вирішив узяти участь, а в 1883р повість \"Захар Беркут\" була вже опублікована в журналі iconЩо означає термін «документальна повість»
Документальна повість епічний прозовий твір, у якому виражаються актуальні світоглядні політичні та інші погляди. Предметом публіцистичної...
Конкурс на кращий історичний твір. І. Франко вирішив узяти участь, а в 1883р повість \"Захар Беркут\" була вже опублікована в журналі iconФрансиско Франко чистокровний іспанець, з роду офіцерів
...
Конкурс на кращий історичний твір. І. Франко вирішив узяти участь, а в 1883р повість \"Захар Беркут\" була вже опублікована в журналі iconІсторичний розвиток Історичний розвиток
...
Конкурс на кращий історичний твір. І. Франко вирішив узяти участь, а в 1883р повість \"Захар Беркут\" була вже опублікована в журналі iconКонкурс «кращий державний службовець» Творча робота учасника III туру конкурсу дейниченка в. Ф. начальника контрольного управління апарату
Щорічний всеукраїнський конкурс «кращий державний службовець» Творча робота учасника III туру конкурсу дейниченка в. Ф

Додайте кнопку на своєму сайті:
dok.znaimo.com.ua


База даних захищена авторським правом ©dok.znaimo.com.ua 2013
звернутися до адміністрації
dok.znaimo.com.ua
Головна сторінка