Двнз тдму кафедра терапевтичної стоматології


НазваДвнз тдму кафедра терапевтичної стоматології
Дата конвертації10.02.2013
Розмір445 b.
ТипПрезентации


ДВНЗ ТДМУ Кафедра терапевтичної стоматології

 • Карієс зуба. Визначення. Епідеміологія карієсу: розповсюдженість та інтенсивність карієсу, приріст інтенсивності. Карта епідеміологічного обстеження пацієнтів, яка запропонована ВООЗ. Етіологія та патогенез карієсу. Сучасні уявлення про причини винекнення та теорії карієсу: суть, переваги та недоліки. Поняття функціонально-структурної резистентності твердих тканин зуба.


Карієс зубів (Caries dentis)

 • патологічний процес, що виявляється після прорізування зубів, при якому відбувається демінералізація і розм'якшення твердих тканин зубів з подальшим утворенням дефекту у вигляді порожнини.



Згідно рекомендацій ВООЗ для вивчення епідеміології карієсу використовуються такі показники:

 • поширеність,

 • інтенсивність,

 • приріст інтенсивності (захворюваність).



Розповсюдженість карієсу

 • визначають у процентах до кількості обстежених людей, у яких виявлені каріозні, пломбовані та видалені зуби. Наприклад, із 100 обстежених у 90 осіб виявлені каріозні, пломбовані чи видалені внаслідок карієсу зуби. Звідси – розповсюдженість карієсу у обстежених складає 90%.



Інтенсивність карієсу

 • – це число уражених карієсом, пломбованих і видалених зубів на одного обстеженого.

 • Визначається за індексом К (карієс), П (пломба) та В (видалений зуб). Загальна сума показників визначає інтенсивність карієсу на одного обстеженого. Найбільш інформативними (ключовими) за даними ВООЗ є вікові групи 12, 15, 35-44 років.



Приріст карієсу, приріст інтенсивності карієсу (захворюваність)

 • – це поява певної кількості нових каріозних уражень за визначений період. Приріст карієсу визначають у одного обстеженого через 1, 3 чи 5 років. Для отримання точних даних необхідно визначати приріст карієсу у обстежених людей одного віку, жителів однакових соціально-економічних та кліматичних умов проживання.





Хіміко-паразитарна теорія карієсу

 • 1882 р. В.Міллер

 • Під впливом бактерій вуглеводи їжі в порожнині рота розщеплюються з утворенням кислот (виноградної, яблучної, оцтової, молочної).

 • Ці кислоти викликають демінералізацію емалі, а протеолітичні ферменти бактерій розчинюють органічну основу твердих тканин зуба.



Фізико-хімічна теорія Д.А.Ентіна

 • було звернено особливу увагу на роль слини в фізіології органів порожнини рота, зокрема емалі.



Біологічна теорія розвитку карієса І.Г.Лукомського

 • каріозний процес виникає внаслідок порушення трофічної іннервації зубних тканин, що призводить до порушення функції одонтобластів



Біохімічна теорія А.Є.Шарпенака,

 • було звернуто увагу на важливість раціонального харчування в профілактиці карієсу



Протеоліз-хеляційна теорія А.Шатца і Д.Мартіна

 • етіологія карієса пов’язана з впливом мікроорганізмів на органічну основу емалі, з утворенням демінералізуючих комплексів (хелятів), що розчинюють неорганічну основу емалі.



Поліетіологічна концепція карієсу А.І.Рибакова

 • відображає безліч етіологічних факторів, що можуть впливати на розвиток карієсу в різні вікові періоди та ін.



 • Сучасні уявлення про етіологію і патогенез карієсу



 • Згідно сучасних уявлень карієс виникає лише за наявності 3-х умов: карієсогенної мікрофлори, легко засвоюваних вуглеводів і низької резистентності емалі. Безпосередньою причиною вогнищевої демінералізації є органічні кислоти, зокрема молочна, що утворюється в процесі ферментації рафінованих вуглеводів у порожнині рота мікроорганізмами зубного нальоту. Найбільш активними щодо утворення органічних кислот є Str. Mutans, lactobacilli, деякі види актиноміцет та ін.



 • В сучасній стоматології загальновизнаним механізмом виникнення карієсу є прогресуюча вогнищева демінералізація твердих тканин зубів під дією органічних кислот, утворення яких пов’язано з розщепленням вуглеводів зубної бляшки завдяки діяльності мікроорганізмів.



 • В процесі розвитку карієсу необхідно враховувати також інші загальні і місцеві карієсогенні фактори: неповноцінна дієта й недостатня кількість фтору в питній воді; соматичні захворювання, порушення функціонального стану органів і систем у період формування та мінералізації емалі; несприятлива спадковість; зміна складу і властивостей слини; стан неспецифічної та імунологічної реактивності організму та ін.



Монопатогенетична схема розвитку карієса зуба:

 • бактерії зубного нальоту з вуглеводами їжі утворюють органічні кислоти;

 • органічні кислоти в карієссприятливій емалі зуба розчиняють кристали, викликаючи вогнищеву демінералізацію емалі;

 • ферменти мікроорганізмів розчиняють органічну матрицю.





Схожі:

Двнз тдму кафедра терапевтичної стоматології iconЛекція №1 Пропедевтика терапевтичної стоматології
Тернопільський державний медичний університет ім І. Я. Горбачевського. Кафедра терапевтичної стоматології
Двнз тдму кафедра терапевтичної стоматології iconПропедевтика терапевтичної стоматології
Тернопільський державний медичний університет ім.І. Я. Горбачевського Кафедра терапевтичної стоматології
Двнз тдму кафедра терапевтичної стоматології iconЛекція №5 Пропедевтика терапевтичнрї стоматології
Тернопільський державний медичний університет ім. І. Я. Горбачевського. Кафедра терапевтичної стоматології
Двнз тдму кафедра терапевтичної стоматології iconУкраїнська медична стоматологічна академія Кафедра дитячої терапевтичної стоматології з профілактикою стоматологічних захворювань ”Особливості препарування твердих тканин зубів у дітей.
...
Двнз тдму кафедра терапевтичної стоматології iconКафедра терапевтичної стоматології

Двнз тдму кафедра терапевтичної стоматології iconДвнз тдму кафедра терапевтичної стоматології Карієс зуба. Класифікація. Морфологічні зміни тканин зуба на різних стадіях каріозного процесу за даними променевої, електронної та поляризаційної мікроскопії.
Карієс зуба. Класифікація. Морфологічні зміни тканин зуба на різних стадіях каріозного процесу за даними променевої, електронної...
Двнз тдму кафедра терапевтичної стоматології iconЛекція з пропедевтики терапевтичної стоматології
Етапи розвитку терапевтичної стоматології. Терапевтична стоматологія як основна стоматологічна дисципліна, її зв'язок з іншими стоматологічними...
Двнз тдму кафедра терапевтичної стоматології iconВищий державний навчальний заклад україни «українська медична стоматологічна академія» кафедра дитячої терапевтичної стоматології з профілактикою стоматологічних захворювань «особливості будови слизової оболонки порожнини рота у дітей.
Стоматологічна академія» кафедра дитячої терапевтичної стоматології з профілактикою стоматологічних захворювань «особливості будови...
Двнз тдму кафедра терапевтичної стоматології iconТернопільський національний медичний університет ім. І. Я. Горбачевського Кафедра терапевтичної стоматології

Двнз тдму кафедра терапевтичної стоматології iconТернопільський державний медичний унівеоситет ім.І. Я. Горбачевського Кафедра терапевтичної стоматології


Додайте кнопку на своєму сайті:
dok.znaimo.com.ua


База даних захищена авторським правом ©dok.znaimo.com.ua 2013
звернутися до адміністрації
dok.znaimo.com.ua
Головна сторінка