Види взаємодії лікарських засобів. Основи фармакогенетики


НазваВиди взаємодії лікарських засобів. Основи фармакогенетики
Дата конвертації24.03.2013
Розмір445 b.
ТипПрезентации


Види взаємодії лікарських засобів. Основи фармакогенетики


У клінічній практиці часто використовують комбіновану дію лікарських речовин, призначають на прийом декількох препаратів. При цьому лікарські речовини можуть взаємодіяти одна з одною, змінюючи вираження і характер основного ефекту.

 • У клінічній практиці часто використовують комбіновану дію лікарських речовин, призначають на прийом декількох препаратів. При цьому лікарські речовини можуть взаємодіяти одна з одною, змінюючи вираження і характер основного ефекту.Взаємодією лікарських засобів називається явище, коли одночасне застосування двох чи більше препаратів дає ефект, який відрізняється від ефекту кожного з них, взятих окремо.

 • Взаємодією лікарських засобів називається явище, коли одночасне застосування двох чи більше препаратів дає ефект, який відрізняється від ефекту кожного з них, взятих окремо.

 • Види взаємодії лікарських речовин - фізико-хімічна, фармацевтична і фармакологічна.Фармацевтична взаємодія. В окремих випадках можливі фармацевтична несумісність ліків, за якої в процесі виготовлення препаратів та їх зберігання, а також при змішуванні в одному шприці відбувається взаємодія компонентів суміші і настають такі зміни, в результаті яких препарат стає непридатним для лікування. При цьому лікувальна активність препаратів зменшується або повністю зникає. Фармацевтична несумісність лікарських препаратів може бути пов'язана з хімічними, фізичними та фізико-хімічними властивостями речовин

 • Фармацевтична взаємодія. В окремих випадках можливі фармацевтична несумісність ліків, за якої в процесі виготовлення препаратів та їх зберігання, а також при змішуванні в одному шприці відбувається взаємодія компонентів суміші і настають такі зміни, в результаті яких препарат стає непридатним для лікування. При цьому лікувальна активність препаратів зменшується або повністю зникає. Фармацевтична несумісність лікарських препаратів може бути пов'язана з хімічними, фізичними та фізико-хімічними властивостями речовинФармацевтична взаємодія:

 • Вона властива наступним комбінаціям препаратів:

 • аміноглікозиди+пеніциліни;

 • гепарин+антибіотики, симпатоміметики,глюкокортикоїди;

 • новокаїн+ампіцилін, цефалоспорини ІІІ;

 • глюкоза+амінофілін (еуфілін).Наслідки фармацевтичної взаємодії (вони, як правило, негативні): - недостатня розчинність речовини у розчиннику; - розплавлення гігроскопічних речовин; - адсорбція і втрата активності діючих компонентів; - утворення осаду.

 • Наслідки фармацевтичної взаємодії (вони, як правило, негативні): - недостатня розчинність речовини у розчиннику; - розплавлення гігроскопічних речовин; - адсорбція і втрата активності діючих компонентів; - утворення осаду.Фармакологічна взаємодія

 • Фармакологічна взаємодія

 • лікарських речовин.

 • Розрізняють фармакокінетичний і

 • фармакодинамічний тип взаємодії.Фармакокінетичний тип взаємодії ліків

 • Фармакокінетичний тип взаємодії ліків

 • Фармакокінетичний тип взаємодії ліків може проявлятися на етапі їх всмоктування, транспорту, розподілу, депонування, біотрансформації і виведенняВсмоктування антибактеріальних засобів з групи тетрациклінів і фторхінолонів може різко зменшуватись при їх одночасному призначенні з антацидними засобами, сукральфатом, солями вісмуту, кальцію, препаратами заліза (за рахунок утворення хелатних комплексів). Ентеросорбенти можуть зв’язувати у просвіті кишечника і зменшувати всмоктування багатьох інших препаратів, які призначаються одночасно з ними.

 • Всмоктування антибактеріальних засобів з групи тетрациклінів і фторхінолонів може різко зменшуватись при їх одночасному призначенні з антацидними засобами, сукральфатом, солями вісмуту, кальцію, препаратами заліза (за рахунок утворення хелатних комплексів). Ентеросорбенти можуть зв’язувати у просвіті кишечника і зменшувати всмоктування багатьох інших препаратів, які призначаються одночасно з ними. • При взаємодії ліків на шляху їх транспорту можлива конкуренція між ними за зв’язування з білками крові. При поєднаному застосуванні бутадіону з похідними сульфанілсечовини (бутамідом та ін.) він витісняє їх із зв’язку з білками крові. В результаті зростає вільна фракція протидіабетичних засобів, що може призвести до розвитку гіпоглікемічної коми. Сульфаніламідні препарати, індометацин, бутадіон зменшують зв’язування з білками плазми крові антикоагулянтів непрямої дії, що може призвести до розвитку кровотечі. • Взаємодія на етапі розподілу – серцеві глікозиди, гіпотензивні, пресорні, антиаритмічні препарати, діуретики можуть впливати на інтенсивність кровотоку та на взаємодію.Взаємодія в процесі зв'язування з білками плазми крові (клофібрат, саліцилати, фенілбутазон, індометацин витісняють із комплексу з білком варфарин і фенітоїн).

 • Взаємодія в процесі зв'язування з білками плазми крові (клофібрат, саліцилати, фенілбутазон, індометацин витісняють із комплексу з білком варфарин і фенітоїн).

 • Взаємодія на етапі біотрансформації (фенобарбітал, рифампіцин, фенітоїн стимулюють активність мікросоммальних ферментів, що впливає на метаболізм ряду лікарських засобів.).

 • Взаємодія на етапі виведення –(шляхом введення ЛЗ, що викликають олужнення сечі можна підвищити виведення бікарбонатів, саліцилатів тощо).Фармакодинамічний тип взаємодії.

 • Це зміна фармакологічних ефектів внаслідок впливу різних лікарських засобів на специфічні рецептори, клітини, органи або фізіологічні системи.Види фармакодинамічної взаємодії:

 • конкуренція за рецептори;

 • зміна кінетики лікарських засобів в місці дії;

 • вплив на інші етапи синаптичної передачіХімічна і фізико-хімічна взаємодія лікарських речовин у середовищах організму найчастіше всього використовується при передозуванні або гострому отруєнні. Властивості адсорбуючих засобів сповільнювати всмоктування лікарських речовин із кишечника і зменшують токсичні ефекти. При передозуванні гепарином призначають його антагоніст - протаміну сульфат, який інактивує гепарин за рахунок електростатичної взаємодії з ним.

 • Хімічна і фізико-хімічна взаємодія лікарських речовин у середовищах організму найчастіше всього використовується при передозуванні або гострому отруєнні. Властивості адсорбуючих засобів сповільнювати всмоктування лікарських речовин із кишечника і зменшують токсичні ефекти. При передозуванні гепарином призначають його антагоніст - протаміну сульфат, який інактивує гепарин за рахунок електростатичної взаємодії з ним.Комбінована дія лікарських речовин

 • Під комбінованою дією лікарських речовин розуміють одночасне введення декількох препаратів.Ефекти взаємодії:

 • Ефекти взаємодії:

 • зменшення чи повне припинення дії одного з препаратів – антагонізм;

 • посилення ефекту комбінації ліків при односпрямованиій дії – синергізм.Синергізм - збільшення ефекту при одночасній взаємодії лікарських речовин.

 • Синергізм - збільшення ефекту при одночасній взаємодії лікарських речовин.

 • Види синергічної дії:

 • сумація (комбінація двох ЛЗ дає ефект, що дорівнює сумі ефектів кожного з них : АБ=А+Б).

 • - потенціювання (більш виражений ефект комбінації ЛЗ, ніж проста сума ефектів кожного з них: АБ>А+Б).

 • - адитивна дія (ефект комбінації менший, ніж сума, але більший кожного з них А<АБ>Б).За локалізацією дії є такі варіанти синергізму:

 • а) прямий (адитивний) - обидві речовини мають спільну мішень, наприклад, активний центр рецептора (адреналін і мезатон; ефір і хлороформ); б) алостеричне потенціювання - одна лікарська речовина взаємодіє з алостеричним центром, внаслідок чого полегшується взаємодія іншої речовини з активним центром цього рецептора; в) непрямий - дві речовини мають різні мішені (різні рецептори -адреналін+атропін - розширення зіниці ока; рецептори і ферменти).За величиною ефекту синергізму - сумація і потенціювання. При сумації величина ефекту при одночасній дії двох і більше речовин дорівнює сумі ефектів, які викликає кожна речовина при введенні окремо у тій же дозі. При потенціюванні величина ефекту при одночасному введенні препаратів більша за суму ефектів кожної лікарської речовини окремо взятої (ефір+хлороформ, аміназин+ефір)

 • За величиною ефекту синергізму - сумація і потенціювання. При сумації величина ефекту при одночасній дії двох і більше речовин дорівнює сумі ефектів, які викликає кожна речовина при введенні окремо у тій же дозі. При потенціюванні величина ефекту при одночасному введенні препаратів більша за суму ефектів кожної лікарської речовини окремо взятої (ефір+хлороформ, аміназин+ефір)За спектром дії синергізм може бути повним (коли речовина відтворює всі ефекти іншої) або частковим (коли лікарська речовина викликає тільки частину ефектів, які мають місце при введенні іншої речовини).

 • За спектром дії синергізм може бути повним (коли речовина відтворює всі ефекти іншої) або частковим (коли лікарська речовина викликає тільки частину ефектів, які мають місце при введенні іншої речовини).Антагонізм - зменшення ефекту при одночасній дії двох або більше речовин. За локалізацією дії є такі варіанти антагонізму: а) конкурентний (прямий) - обидві речовини мають спільну мішень, зокрема одну і ту ж ділянку одного рецептора - М-холіноміметики (М-ХМ) і М-холіноноблокатори (М-ХБ). б) неконкурентний - речовини мають різні мішені у межах одного рецепторного комплексу. в) непрямий - коли дві речовини мають різні мішені - різні рецептори (М-холіноміметики й адреноміметики - дія на серце).

 • Антагонізм - зменшення ефекту при одночасній дії двох або більше речовин. За локалізацією дії є такі варіанти антагонізму: а) конкурентний (прямий) - обидві речовини мають спільну мішень, зокрема одну і ту ж ділянку одного рецептора - М-холіноміметики (М-ХМ) і М-холіноноблокатори (М-ХБ). б) неконкурентний - речовини мають різні мішені у межах одного рецепторного комплексу. в) непрямий - коли дві речовини мають різні мішені - різні рецептори (М-холіноміметики й адреноміметики - дія на серце).За спектром дії: а) повний - речовина зменшує всі ефекти іншої (магнію сульфат і кальцію хлорид); б) частковий - у присутності лікарської речовини зменшуються деякі ефекти іншої речовини, а величина деяких з них не змінюється (морфін і атропін - на дихальний центр прямо протилежний ефект, і водночас за дією на гладкі м'язи вони є синергістами).

 • За спектром дії: а) повний - речовина зменшує всі ефекти іншої (магнію сульфат і кальцію хлорид); б) частковий - у присутності лікарської речовини зменшуються деякі ефекти іншої речовини, а величина деяких з них не змінюється (морфін і атропін - на дихальний центр прямо протилежний ефект, і водночас за дією на гладкі м'язи вони є синергістами).Антагонізм може бути рівноважний - при взаємодії двох речовин, що мають спільну мішень і однакову спорідненість до неї. У цьому випадку переважає дія тієї речовини, концентрація котрої більша. Змінюючи співвідношення концентрацій, можна досягти переваги дії однієї або іншої лікарської речовини. Нерівноважний антагонізм - коли дія однієї речовини переважає дію іншої. Збільшення концентрації лікарської речовини не приводить до повного відновлення її дії.

 • Антагонізм може бути рівноважний - при взаємодії двох речовин, що мають спільну мішень і однакову спорідненість до неї. У цьому випадку переважає дія тієї речовини, концентрація котрої більша. Змінюючи співвідношення концентрацій, можна досягти переваги дії однієї або іншої лікарської речовини. Нерівноважний антагонізм - коли дія однієї речовини переважає дію іншої. Збільшення концентрації лікарської речовини не приводить до повного відновлення її дії.Фармакогенетика вивчає генетичну детермінованість реакції хворих людей на лікарські речовини. Основним завданням фармакогенетики є визначення ролі спадкових факторів у формуванні реакції організму на лікарські речовини.

 • Фармакогенетика вивчає генетичну детермінованість реакції хворих людей на лікарські речовини. Основним завданням фармакогенетики є визначення ролі спадкових факторів у формуванні реакції організму на лікарські речовини.Класифікація фармакогенетичних ефектів лікарських засобів і генетичних порушень:

 • - генетичні порушення, при яких дія лікарських засобів різко послаблюється або не проявляється;

 • - генетичні порушення, при яких різко зростає фармакологічна дія лікарських засобів;

 • - генетичні порушення, при яких різко зростає токсичність лікарських препаратів;

 • - спадкові захворювання, при яких проявляється провокуюча дія лікарських засобів.

Схожі:

Види взаємодії лікарських засобів. Основи фармакогенетики iconІнформації про побічну дію лікарських засобів Наказ моз україни №52 Наказ моз україни №52 Про внесення доповнень у Додаток 3 пункту 1 Інструкції про здійснення нагляду за побічними реакціями лікарських засобів
Безпека лікарських засобів як фармакоекономічна категорія. Систематизація даних про небажані ефекти лікарських засобів
Види взаємодії лікарських засобів. Основи фармакогенетики iconЗакон України Про лікарські засоби Закон України Про лікарські засоби Розділ ІІ стаття Суб'єкти створення лікарських засобів. Стаття Доклінічне вивчення лікарських засобів. Стаття 7
...
Види взаємодії лікарських засобів. Основи фармакогенетики iconБезпека лікарських засобів як фармакоекономічна категорія. Види небажаної дії ліків. Система фармакологічного нагляду в Україні
Безпека лікарських засобів як фармакоекономічна категорія. Види небажаної дії ліків. Система фармакологічного нагляду в Україні Безпека...
Види взаємодії лікарських засобів. Основи фармакогенетики iconРаціональне застосування лікарських засобів, що впливають на гемостаз
Гемостаз здатність організму реагувати на порушення цілісності судинної стінки зупинкою кровотечі при взаємодії системи зсідання...
Види взаємодії лікарських засобів. Основи фармакогенетики iconВиробництво лікарських засобів здійснюється на підставі ліцензії, що видається в порядку, встановленому законодавством
Виробництво лікарських засобів здійснюється за технологічним регламентом з додержанням вимог фармакопейних статей та інших
Види взаємодії лікарських засобів. Основи фармакогенетики iconПоложення тріпс-плюс в увт єс вплив на здоров’я населення й на доступ до лікарських засобів Мохаммед ель-Саїд (uclan) ів та доступ до лікарських засобів проон, Київ, 21-22 червня 2010 р. Огляд
Увт можуть обмежувати це, застосовуючи ці норми заздалегідь, як, приміром, в уа між єс та Йорданією
Види взаємодії лікарських засобів. Основи фармакогенетики iconКонтроль якості проведення клінічних випробувань
С 75318 eec всі клінічні випробування лікарських засобів повинні проводитися відповідно до правил належної клінічної практики gcp....
Види взаємодії лікарських засобів. Основи фармакогенетики iconВплив фармацевтичних факторів на терапевтичну дію лікарських препаратів. Вплив фармацевтичних факторів на терапевтичну дію лікарських препаратів
Величина часток лікарських засобів у мікстурах-суспензіях, емульсіях і лініментах є однією з головних характеристик цих лікарських...
Види взаємодії лікарських засобів. Основи фармакогенетики iconВплив фармацевтичних факторів на терапевтичну дію лікарських препаратів. Вплив фармацевтичних факторів на терапевтичну дію лікарських препаратів
Величина часток лікарських засобів у мікстурах-суспензіях, емульсіях і лініментах є однією з головних характеристик цих лікарських...
Види взаємодії лікарських засобів. Основи фармакогенетики iconОснови етики. Етика просування лікарських препаратів на ринок
Основи етики. Етика просування лікарських препаратів на ринок уперше слово "етика" було використано давньогрецьким філософом Аристотелем...

Додайте кнопку на своєму сайті:
dok.znaimo.com.ua


База даних захищена авторським правом ©dok.znaimo.com.ua 2013
звернутися до адміністрації
dok.znaimo.com.ua
Головна сторінка