Роль емоційних методів мотивації навчання Губиниська зош І-ІІІ ступеня №1


НазваРоль емоційних методів мотивації навчання Губиниська зош І-ІІІ ступеня №1
Дата конвертації25.04.2013
Розмір516 b.
ТипПрезентации


Роль емоційних методів мотивації навчання

Губиниська ЗОШ І-ІІІ ступеня №1

Методичне об’єднання ПМН

Мотив (франц. motif, лат. motus - рух) - спонукання до діяльності, пов'язане із задоволенням потреб людини

Мотив (франц. motif, лат. motus - рух) - спонукання до діяльності, пов'язане із задоволенням потреб людиниРобота педагога спрямовується в даному випадку на розвиток емоційного компонента мотивації, головною характеристикою якого є емоційні переживання школяра в навчальній діяльності. Навчання охоплює емоційну сферу учня, тому, впливаючи на неї, учитель стимулює мотивацію або, навпаки, приглушує її.Учителю варто заохочувати емоційні прояви учнів у природ-них умовах навчально-виховного процесу, допомагати учням їх усвідомлювати. Для цього можуть бути використані такі прийоми:

 • завдання «незавершені розповіді на шкільні теми» (несподіваний виклик до дошки, вибір важкого чи легкого варіанта контрольної роботи, цікава проблема на уроці, оцінка учнем своєї відповіді біля дошки, ослаблений учительський контроль роботи учня біля дошки);

 • підбір неважких, але захоплюючих завдань, що створять у класі особливий радісний настрій, грайливий стан, дозволять позбавитись напруги;

 • просити учня описати, проговорити свій емоційний стан у найбільш напружені, проблемні моменти уроку;

 • демонстрація вчителем розмаїтості пережитих на уроці емоцій, промовляння їх уголос для учнів (демонстрація власної емоційної відкритості);

 • розвиток у собі емоційної виразності (як вербальними, так і невербальними засобами).Формування мотивації необхідно починати саме з емоційного компонента як найбільш чутливого до стимулюючих впливів. Призначення системи емоційного впливу в тому, щоб викликати в учня цікавість - причину пізнавального інтересу, що, у свою чергу, здат-ний підтримати повсякденну навчальну роботу, спрямовувати сприйняття, пізнання, дії. Назвемо кілька найбільш ефективних способів емоційної стимуляції учнів:

 • Показати ціннісну значущість досліджуваної дисципліни (використання у викладанні загальних і великих планів, широких абстрактних узагальнень і конкретних подробиць, застосування навчального матеріалу в повсякденному житті, знайомство з особливостями предмета для розвитку особистості).

 • Забезпечити реалізацію учнями тенденції до діяльності: навчити перетворювати цілі «майбутнього» у ряд проблем, задач, завдань, що мають безпосередній стосунок до сьогодення.

 • Заохочувати самостійність учнів, подаючи лише необхідну допомогу (посильність завдань, своєчасне ускладнення завдань, підбір творчих завдань).

 • Звертати увагу й постійно відзначати високу активність кожного учня, удалу відповідь, правильний спосіб виконання завдання, оригінальне рішення задачі, використання додаткового матеріалу з досліджуваної теми й ін.

 • Кожне виконане завдання використовувати як нову сходинку для постановки нових задач, для розкриття нових навчальних перспектив, розвитку нових потягів та інтересів • Повно використовувати на заняттях навчальний час, постійно чергуючи види діяльності викладача й учнів, використовуючи різноманітні прийоми, методи, форми роботи.

 • Оцінку виконаної роботи педагогу варто давати так, щоб вона додавала учням упевненості у своїх силах, свідчила нехай навіть про невеликі досягнення в навчальній діяльності й задоволенні пізнавальних потреб, налаштовувала на нову пізнавальну активність.

 • Учителю варто будувати з учнями доброзичливі, відкриті, емоційно-насичені відносини у процесі навчання, спрямовані на формування й заохочення відчування себе й іншої особистості, потреби в самоствердженні, самоактуалізації.

 • Педагогу необхідно виявляти емоційне багатство та розмаїтість своєї особистості: вираження свого ставлення (але не оцінки) до творів мистецтва, до вчинків людей, до власної професійної діяльності, готовність бути емоційно відкритим самому і приймати емоційність своїх учнів.Чинники, які допоможуть мобілізувати учнів, що вчаться і підвищити їх бажання вчитися:

Рівень заклопотаності учнів

Рівень заклопотаності учнів що вчаться - це їх прагнення добитися успіху в навчанні. Наскільки учня турбує те, що він вивчає?

Є одне психологічне правило, яке повинне впливати на рішення викладача. Помірна заклопотаність стимулює зусилля до навчання. Коли немає заклопотаності, учень погано займається або взагалі не займається. Але коли заклопотаність дуже велика, то на навчання взагалі не залишається енергії.

Цей принцип далеко не новий. Всі ми пам'ятаємо ще з шкільної лави такі епізоди, як:
 • А) Вчитель стоїть поряд з учнем, який не бере участь в уроці, і тим самим підвищує його неспокій; або, навпаки, відходить від дуже стурбованого учня, щоб понизити рівень його тривоги.

 • Б) Вчитель грізно оголошуєте: "Ця тема буде в контрольній роботі" або, навпаки, підбадьорює: "Цей розділ важкий для засвоєння, але у міру його вивчення ви відчуєте, що справа пішла".

 • В) Вчитель проводить контрольну відмітку або влаштовує тест і тут же дає правильні відповіді, щоб учні могли самі перевірити свої знання.

 • Г) Вчитель оголошує: "Це важкий розділ; вам треба зосередитися і неабияк попітніти", або навпаки: "Так, це важка тема, але ми працюватимемо над нею декілька днів, щоб дати вам можливість грунтовно вивчити її".

 • Д) Вчитель дає "вирішальний" іспит, який визначить підсумкову оцінку, або множину міні- тестів, де одна оцінка не позначиться на підсумковому результаті.

Різниця між обачливим, умілим викладачем і вчителем, що працює по інтуїції, полягає в тому, що перший свідомо і цілеспрямовано підвищує і знижує заклопотаність класу або окремих учнів, використовуючи ці зміни для підвищення ефективності занять.

Відтінки відчуттів

Від того, як відчуває себе що вчиться в певній ситуації, залежить об'єм зусиль, які він прикладає в своєму навчанні. Учні схильні вкласти найбільші зусилля в своє навчання в ті моменти, коли учбова ситуація приємна для них і коли вони передбачають, передчувають успіх (приємне відчуття).

Негативні відчуття теж активізують учня, спонукають його до дій («Якщо не приготуєш урок, тебе чекають неприємності»).

Потрібно прагнути нагадати що вчиться про приємні моменти після того, як він подолає труднощі.

Нейтральні відчуття (не радісні і не дратівливі) не сприяють мотивації. Проте вони бувають корисні для ліквідації непродуктивної і неприємної ситуації, щоб потім, через якийсь час, повернутися до того ж матеріалу з приємнішим настроєм:

"Це наша перша спроба, тому не засмучуйтеся, якщо ви не всі зрозуміли. Вам треба буде кілька разів повторити цей матеріал, щоб добре запам'ятати його".

Наше професійне завдання полягає в тому, щоб визначити, які відчуття найбільш продуктивні для учнів – приємні, неприємні або нейтральні, які з них спонукають їх повніше мобілізувати свої сили на навчання. Жодна з різновидів відчуттів не є універсально продуктивною. Знання цих трьох видів відчуттів і уміння мобілізувати кожне з них при необхідності - ось що відрізняє вчителя, активно прагнучого створити мотивацію своїх учнів, від вчителя, який лише реагує на її відсутність.

Успіх

Третій чинник, сприяючий зростанню мотивації учнів, - це відчуття успіху. Щоб відчути себе таким, що досягає успіху, треба прикласти зусилля, випробовуючи при цьому деяку невпевненість в кінцевому результаті своїх дій. Ми не відчуваємо успіху, коли докладаємо мало зусиль для досягнення мети.

Якщо завдання просте і не вимагає серйозних зусиль, ми не відчуваємо, що добилися особливого успіху, і не прагнемо продовжити навчання. Але якщо ми досягаємо бажаної мети, приклавши старання і не будучи упевненими в благополучному результаті, то ми раді успіху і прагнемо до нових звершень.

Чим частіше учні добивалися успіху у минулому, тим оптимістично вони чекають нових випробувань. Навіть якщо зростає ризик невдачі, учні, що пізнали смак успіху, все одно продовжують свої спроби. І навпаки, чим частіше вони терпіли невдачі у минулому, тим менше у них бажання знову ризикувати, оскільки прогноз невтішний – «у мене знову не вийде». І щоб захистити себе від нової душевної травми, вони уникатимуть будь-яких спроб. Такі учні «немотивовані».

Звідси витікає, що необхідно знизити «учбову планку» для менш успішних учнів. Це не означає, що їм дозволено «обходитися мінімальним»; просто потрібно створити їм умови для подолання учбової планки, щоб вони могли готуватися до завоювання нових висот. На практиці це означає, що всі учні повинні переживати почуття подолання, радіти успіху.

Мотиваційний аспект обдарованого учняЄ такий тип учнів, які відчувають сильну потребу в досягненнях, вважають за краще покладатися на власні сили і прагнуть самовдосконалення. Вони схильні працювати над завданнями, які вимагають чималих зусиль, але не є нерозв'язними. Вони відчувають більше задоволення від своєї роботи тоді, коли самі можуть її планувати і самостійно визначати свої цілі.

Ті учні, які зазвичай вчаться з високою потребою в досягненнях ставлять перед собою такі завдання, виконання яких буде для тих, що оточують символом або ознакою успіху. Такі люди хочуть бути завжди на висоті і люблять отримувати позитивні відгуки про свою діяльність від тих, що оточують. Схвалення тих, що оточують для них понад усе. Такі люди навіть свій вільний час присвячують діяльності, пов'язаній з їх основною роботою.

На формування у дитини позитивної мотивації в навчанні впливають установки батьків. Зазвичай батьки з високою потребою в досягненнях вимагають від своїх дітей більшої самостійності. Їх діти вже в відносно ранньому віці вчаться покладатися на власні сили. В результаті у них розвивається відчуття впевненості в собі, і власні досягнення приносять їм радість.


Схожі:

Роль емоційних методів мотивації навчання Губиниська зош І-ІІІ ступеня №1 icon"Аналіз результатів Міжнародного конкурсу "Бобер 2010" у Вільнянському районі
Вільнянського району : Вільнянської зош І-ІІІ ст. №3, Дніпровської зош І-ІІІ ст., Кіровської зош І-ІІІ ст., Купріянівської зош І-ІІІ...
Роль емоційних методів мотивації навчання Губиниська зош І-ІІІ ступеня №1 iconСамгородоцька зош І –ііі ступенів Степанець Ганна Миколаївна
Тому доповнення традиційних методів та прийомів роботи інноваційними дає значно кращий результат: активізує мислення, мотивує навчання,...
Роль емоційних методів мотивації навчання Губиниська зош І-ІІІ ступеня №1 iconВища категорія Ладижинська зош І – ІІІ ст. №2 Мої педагогічні ідеї: Спочатку ідея, потім діло
Формування творчої особистості на уроках математики шляхом впровадження елементів сучасних педагогічних технологій. Використання...
Роль емоційних методів мотивації навчання Губиниська зош І-ІІІ ступеня №1 iconГармонійний розвиток творчої особистості. Формування позитивної мотивації до здорового способу життя Ольга Володимирівна Сушицька, вчитель початкових класів Шабської зош І-ІІІ ступенів №1,
Ольга Володимирівна Сушицька, вчитель початкових класів Шабської зош І-ІІІ ступенів №1, спеціаліст вищої категорії, вчитель-методист,...
Роль емоційних методів мотивації навчання Губиниська зош І-ІІІ ступеня №1 iconРішення Первомайського міськвиконкому від 27. 04. 11р. №107 «Про організацію обліку дітей дошкільного і шкільного віку та підлітків шкільного віку»
Зош І-ІІІ ст. №2 – 1 чол., зош І-ІІІ ст. №5 – 2 чол., зош І-ІІІ ст. №6 – 1 чол
Роль емоційних методів мотивації навчання Губиниська зош І-ІІІ ступеня №1 iconРобота учнівського самоврядування Чопської зош І-ІІІ ст. №1 статут ради старост Чопської зош І-ІІІ ст. №1
Головний редактор загальношкільної газети "нафаня" переможець Національного конкурсу шкільних газет м. Миколаїв
Роль емоційних методів мотивації навчання Губиниська зош І-ІІІ ступеня №1 iconA presentation Місце роботи – Пальчиківський нвк “ днз –зош І-ІІ ступенів.”
Робота над педагогічною проблемою “Використання інноваційних методів навчання на уроках української мови та літератури”
Роль емоційних методів мотивації навчання Губиниська зош І-ІІІ ступеня №1 iconБраницької зош І-ІІІ ступенів Браницької зош І-ІІІ ступенів
Висівають насіння весною з інтервалом у п’ять днів. Останній посів проводять не пізніше 25 квітня
Роль емоційних методів мотивації навчання Губиниська зош І-ІІІ ступеня №1 iconФормування в учнів мотивації до успіху в навчанні іллінська зош І-ІІІ ступенів
В. О. Сухомлинський «У наших школах не повинно бути нещасливих учнів, душу яких гнітить думка, що вони ні на що не здібні. Успіх...
Роль емоційних методів мотивації навчання Губиниська зош І-ІІІ ступеня №1 iconЗапит на 2 фазу фінансування Програми «Зупинимо туберкульоз в Україні»
Нрл та персонал лабораторій ІІ та ІІІ рівня пройде навчання щодо методів діагностики тб, включаючи молекулярно-генетичні методи

Додайте кнопку на своєму сайті:
dok.znaimo.com.ua


База даних захищена авторським правом ©dok.znaimo.com.ua 2013
звернутися до адміністрації
dok.znaimo.com.ua
Головна сторінка