Виховна година Образу хліба вклонімося


НазваВиховна година Образу хліба вклонімося
Дата конвертації29.06.2013
Розмір490 b.
ТипПрезентации


Виховна година Образу хліба вклонімося

Підготувала

вчитель початкових класів Іщенко Галина Іванівна


Мета: - прищеплювати бережливе ставлення до хліба; -виховувати повагу до людей праці; -ознайомлювати учнів із минулим свого народу, звичаями нашого краю.

Візьму я в руки хліб духмяний, Він незвичайний, він святий, Ввібрав і пісню, й працю в себе, Цей хліб рум’яний на столі. Йому до ніг вклонитись треба, Він – скарб найбільший на землі.

Вшанування хліба

Вшанування хліба

 

Хліб – це достаток . З давніх – давен українці шанували хліб . Якщо шматочок хліба падав додолу, його піднімали і цілували . До хліба ставилися і говорили про хліб зі святістю .

З хлібом – сіллю на вишитому рушнику зустрічають в Україні почесних гостей .

 

Хід заходу.

 • Хід заходу.

Вступне слово вчителя.    Здавна українці ставили пшеничні колоски на почесному місці хати. І це не випадково. Бо хліб був не лише годувальником, а й давньою слов’янською святинею.   У великому труді народжувалася духмяна паляниця, і завжди до неї ставились з особливою повагою. І боляче дивитися, як лежить недоїдений окраєць хліба десь у коридорах нашої школи. То згадаймо ж мудрі поради наших пращурів і вклонімося хлібові.   Яке щастя, яке добро, що є хліб на світі! Спочатку він у землі, потім у борошні й нарешті на столі. Хліб, народжений працею, зрум’янений, пахучий, вірний наш годувальник.   Споконвіку називали хліб святим. Ще з давніх-давен люди складали на честь хліба радісні й бентежні пісні, де з любов’ю говорилося про святість хліба, про його велич.Вірш «Як пахне хліб»

Вірш «Як пахне хліб»

Як пахне хліб? Ви знаєте, як пахне хліб? Диханням сівача, вогнем безсонних діб, Трудом і творчістю, людським гарячим потом Він пахне так, як пахнуть меду соти . З труда важкого виросло зерно, Із дум і помислів – достаток благо світу, І хліб зійшов, як гімн весні і світу, Запах в печі, як молоде вино. Він пахне степом, сонцем у жнива. Коли, мов князь сповзає із лопати, Вже хліб печуть і дух життя багатий Поволі завойовує права. Чи капустяний лист, чи лист в печі пече, Чи хліб на двох, чина велике місто. Та пахне він завжди єдиним змістом, Трудом безсонних ранків і ночей.

Ось він – хлібчик духовитий З хрустом кірочки смачним. Ось він – теплий , мов налитий Щедрим сонцем золотим І на стіл у кожен дім Завітав , з’явився він. В нім – здоров’я наше, сила, В ньому чарівне тепло. Скільки рук його ростило, Доглядало, берегло. В нім землі твоєї соки, Сонця в нім багато є. Уплітай за обі щоки – Виростай богатирем.

 • Ось він – хлібчик духовитий З хрустом кірочки смачним. Ось він – теплий , мов налитий Щедрим сонцем золотим І на стіл у кожен дім Завітав , з’явився він. В нім – здоров’я наше, сила, В ньому чарівне тепло. Скільки рук його ростило, Доглядало, берегло. В нім землі твоєї соки, Сонця в нім багато є. Уплітай за обі щоки – Виростай богатирем.   Шановна родино! Сьогодні ми зібралися, щоб поговорити про те, що завжди було турботою і радістю людини, чому вона віддавала свій труд і талант. Про те, що для кожного з нас звичне, як сонячне світло чи дихання. І таке ж необхідне. Про те, без чого не уявити ні степової далі, ні світанку, ні рідного дому – про хліб.

   Шановна родино! Сьогодні ми зібралися, щоб поговорити про те, що завжди було турботою і радістю людини, чому вона віддавала свій труд і талант. Про те, що для кожного з нас звичне, як сонячне світло чи дихання. І таке ж необхідне. Про те, без чого не уявити ні степової далі, ні світанку, ні рідного дому – про хліб.Про хліб говорять…

Ти вседержителю в небі, на морі, і суші     Хліба єдиний для всіх поколінь і світів,     День мій грядущий, день про минулий і сущий.     Благослови, і освяти, і освяти. Візьму я в руки хліб духмяний,     Він незвичайний, він святий.     Ввібрав і пісню й працю в себе     Цей хліб духмяний на столі,     Йому до ніг вклонитись треба,     Він скарб найбільший на землі!

   З давніх -давен народ наш цінував над усе хліб, сіль і честь. Хліб – то багатство, сіль – то гостинність і щирість, а честь – то людська гідність, за яку предки наші стояли і нам доповідали, навіть не маючи шматка хліба ані дрібки солі. І нам, спадкоємцям заповідали стояти на цьому.

   З давніх -давен народ наш цінував над усе хліб, сіль і честь. Хліб – то багатство, сіль – то гостинність і щирість, а честь – то людська гідність, за яку предки наші стояли і нам доповідали, навіть не маючи шматка хліба ані дрібки солі. І нам, спадкоємцям заповідали стояти на цьому.

  

Легенда про ІсусаВ.Симоненко писав: 

Народе мій! Титане непоборний, Що небо підпирає голубе! Твій гордий подвиг не принизять жорна Вони лиш возвеличують тебе!

Повернемося знову до тих далеких часів ми говорили, що далекі предки розтирали каменями зерно і готували борошняну юшку. Випікати хліб тоді ще не вміли, та й печі не було. Та якось. Важкі хмари облягли небо. Пішов дощ. Хлібороби повернулися додому рано. Жінки заходилися нашвидкуруч готувати юшку. І поспішаючи, розлили її трохи на розпечений у вогні камінь. Не встигли й оком змигнути, як тісто перестало розтікатися. Що таке? Старша із жінок схопила з каменя борошняне кружальце і хотіла була викинути його. Але ж кожна жменька борошна дорога. До того ж від маленького плоского кружальця так смачно пахло. Треба покуштувати! Жінка відщипнула шматочок від рум’яного кружальця. Смачно!

 • Повернемося знову до тих далеких часів ми говорили, що далекі предки розтирали каменями зерно і готували борошняну юшку. Випікати хліб тоді ще не вміли, та й печі не було. Та якось. Важкі хмари облягли небо. Пішов дощ. Хлібороби повернулися додому рано. Жінки заходилися нашвидкуруч готувати юшку. І поспішаючи, розлили її трохи на розпечений у вогні камінь. Не встигли й оком змигнути, як тісто перестало розтікатися. Що таке? Старша із жінок схопила з каменя борошняне кружальце і хотіла була викинути його. Але ж кожна жменька борошна дорога. До того ж від маленького плоского кружальця так смачно пахло. Треба покуштувати! Жінка відщипнула шматочок від рум’яного кружальця. Смачно!При розкопках стародавніх поселень учені-археологи багато разів знаходили камінці дека, на яких колись пекли хліб – круглі, як сонце, коржі. Але тісто це було тверде, не пухке. Коли ж і як навчилися пекти пухкі паляниці.  В далекій Африці в старих очеретяних халупах жили раби. Вони залишали домівку вранці, а поверталися ввечері. Один із рабів не встиг вранці спекти тісто, і залишив його до вечора. А коли повернувся ввечері з роботи, то перед ним стояла миска з тістом, яке пузирилось, набухало, росло.  День був жаркий, тісто прокисло. Бідняк хотів викинути тісто та пожалів і змішав його з свіжим. Тісто далі почало пузиритися, рости, а коли його спекли, як завжди на розжарених каменях, то вийшов хліб особливий: пишний та пахучий. Звичайно, безіменний бідняк і не думав про відкриття закваски, приготування дріжджового тіста, та значення відкриття від цього не поменшало.

 • При розкопках стародавніх поселень учені-археологи багато разів знаходили камінці дека, на яких колись пекли хліб – круглі, як сонце, коржі. Але тісто це було тверде, не пухке. Коли ж і як навчилися пекти пухкі паляниці.  В далекій Африці в старих очеретяних халупах жили раби. Вони залишали домівку вранці, а поверталися ввечері. Один із рабів не встиг вранці спекти тісто, і залишив його до вечора. А коли повернувся ввечері з роботи, то перед ним стояла миска з тістом, яке пузирилось, набухало, росло.  День був жаркий, тісто прокисло. Бідняк хотів викинути тісто та пожалів і змішав його з свіжим. Тісто далі почало пузиритися, рости, а коли його спекли, як завжди на розжарених каменях, то вийшов хліб особливий: пишний та пахучий. Звичайно, безіменний бідняк і не думав про відкриття закваски, приготування дріжджового тіста, та значення відкриття від цього не поменшало.Є відкриття, яких не вкрила мгла,

Є відкриття, яких не вкрила мгла,

Нехай минуть віки, тисячоліття,

Та жінка та, що вперше хліб спекла,

Залишиться безсмертною навіки!

І хоч згубилось в плині літ ім’я

І пам’ятника жінці тій немає,

А я її такою уявляю:

Вона, як бабуся, як мама моя,

Що творять хліб, щоденно творять хліб,

І все життя їх пахне колосками.

Діти змалку привчались до хатньої роботи і тому однією з улюблених ігор була гра «Печу, печу хлібчик». Тяжко діставався хліб насущний у давнину. Згадаймо нашого незабутнього Т. Шевченка     А я стою, похилившись,     Думаю, гадаю,     Як то тяжко той насущний Люди добувають.  Може тому в народі до нього ставились з такою пошаною, передавали свою любов і дітям, і внукам.

 • Діти змалку привчались до хатньої роботи і тому однією з улюблених ігор була гра «Печу, печу хлібчик». Тяжко діставався хліб насущний у давнину. Згадаймо нашого незабутнього Т. Шевченка     А я стою, похилившись,     Думаю, гадаю,     Як то тяжко той насущний Люди добувають.  Може тому в народі до нього ставились з такою пошаною, передавали свою любов і дітям, і внукам.Відгадай

Б’ють мене ціпками,

Ріжуть мене ножами,

За те мене отак гублять,

Що всі мене дуже люблять.Народна мудрість

Як вродить жито, то будемо жити.

Вікторина: “ Що діти знають про хліб”

Мета: виявити бачення і знання дітей про хліб та професії.
 • Що таке хліб?

 • Які вислови ви знаєте про хліб?

 • Чи в вашій родині розповідають про те , як випікають хліб?

 • Які види хлібовипічки ви знаєте?

 • Як називається професія людей які вирощують хліб?

 • Як називається професія людей , які випікають хліб?

 • Яке ваше ставлення до хліба?

 • Твоє відношення і ставлення до хліба.

 • В яких українських народних казках розповідається про хліб, відношення до нього?Хвала рукам ,що пахнуть хлібом. А.МалишкоПраця звеличує людину

Вправи для дітей

Слова з прямим і переносним значенням
 • Попрацюємо разом! Прочитайте сполучення слів у лівому і правому стовпчиках. Спробуйте порівняти значення виділених слів у кожному рядку.

ЗОЛОТИЙ годинник     золоте КОЛОССЯ   Складіть з поданими словосполученнями речення (усно).

Прочитай . Знайди слова, вжиті в переносному значенні. Поясни, як ти їх розумієш.

 • Прочитай . Знайди слова, вжиті в переносному значенні. Поясни, як ти їх розумієш.

Наші луки трав'янисті,

грають хвилями хліба.

В нас діброви голосисті кожна птиця там співа.
 • Вставте замість крапок слова з довідки. «То не господар, що на Іллі не має …. хліба на столі». Хліб … гостинність, доброту, щирість. Якщо у домі … хлібом – тут злагода та щастя.

Слова для довідки: пахне , свіжого, символізує.

Не кидайся хлібом

«Не кидайсь хлібом, він святий», - В суворості ласкавій, Бувало, каже дід старий, Малечі кучерявій. «Не грайся хлібом, то ж бо гріх», - Іще до немовляти, Щасливий стримуючи сміх, Бувало, каже мати. Бо красен труд, хоч рясен піт, Бо жита дух медовий Життя несе у людський світ І людські родить мови. Хто зерно сіє золоте В землі палку невтому, Той сам пшеницею зросте На полі вселюдському.Схожі:

Виховна година Образу хліба вклонімося iconМорально-естетичне виховання
«Людина може все» (година спілкування); «Цінність людини-в її унікальності» (виховна година)
Виховна година Образу хліба вклонімося iconВідкрита виховна година відкрита виховна година

Виховна година Образу хліба вклонімося icon«Лихослів`я в нашому житті» Виховна година

Виховна година Образу хліба вклонімося iconПисанка – символ життя Виховна година
Домашнє завдання (виготовити на виставку свою писанку, знайти цікаві матеріали про неї)
Виховна година Образу хліба вклонімося iconВиховна година «Моральний вчинок та правопорушення» 9 – а та 7 – б клас
Я є Господь Бог твій; нехай не буде в тебе інших Богів, крім мене. (Віра в єдиного Бога.)
Виховна година Образу хліба вклонімося iconВиховна година на тему: Штрихи до портрету моральної особистості
Формувати моральні основи учнівської особистості; сприяти вихованню доброї, лагідної людини; виховувати потребу в самовдосконаленні...
Виховна година Образу хліба вклонімося iconПравила поводження з газовими та електроприладами Виховна година 8 клас Учитель Мишенко Н. М. Правила протипожежної безпеки
Не залишай іграшки, книжки, одяг біля увімкнених обігрівачів, не суши речі над газовою плитою
Виховна година Образу хліба вклонімося iconХліб – усьому голова Підготували учні 5 класу
Слово „хліб" таке ж звичне, як мир І сонце. Лежить хліб на столі. І нині не уявляємо свого життя без хліба. Ми замислились: „А яким...
Виховна година Образу хліба вклонімося iconВідкрита виховна година в 11 класі Класний керівник: Лукомська Ж. А. Мій настрій: як ним керувати?
Якщо розум та воля деякою мірою підкоряються ним, то емоції завжди виникають та діють незалежно від нашої волі та бажань. Це ми знаємо...
Виховна година Образу хліба вклонімося iconМета Мета Допомогти учням простежити розвиток образу Раcкольнікова
Розвивати навички роботи з текстом, характеризування образу у його динаміці; вміння висловлювати свої власні думки

Додайте кнопку на своєму сайті:
dok.znaimo.com.ua


База даних захищена авторським правом ©dok.znaimo.com.ua 2013
звернутися до адміністрації
dok.znaimo.com.ua
Головна сторінка