Костенко Ліна Василівна Доборолися, добалакалися


НазваКостенко Ліна Василівна Доборолися, добалакалися
Дата конвертації20.02.2013
Розмір445 b.
ТипПрезентации


Костенко Ліна Василівна


Доборолися, добалакалися,

Доборолися, добалакалися,

досварилися, аж гримить.

Україно, чи ти була колись

незалежною, хоч на мить

Від кайданів, що волю сковують?

Від копит, що у душу б'ють?

Від чужих, що тебе скуповують?

І своїх, що тебе продають?

Прости мені, мій змучений народе,

що я мовчу. Дозволь мені мовчать!

Бо ж сієш, сієш, а воно не сходе,

І тільки змії кубляться й сичать.

Всі проти всіх, усі ні з ким не згодні.

Злість рухає людьми,

але у бік безодні.

Українська

Українська

письменниця-

шістдесятниця,

поетесса. Мати Оксани

Пахльовської. Лауреат

Шевченківської премії

(1987), Премії

Антоновичів (1989),

премії Петрарки (1994).

Біографія

Народилася 19 березня 1930 р. у м. Ржищеві на Київщині в родині вчителів. 1936 р. родина переїхала до Києва, де Ліна закінчила школу на Куренівці і ще школяркою почала відвідувати літературну студію при журналі "Дніпро", який редагував Андрій Малишко.

У 1946 р. опубліковані перші вірші Ліни.Дівчина поступила в Київський педагогічний інститут ім. М. Горького(тепер педагогічний університет ім. М. Драгоманова ),але залишила його і поїхала навчатися в Московський літературний інститут ім. М. Горького.

Ліна Костенко закінчила інститут у 1956 р.

Сім’я

Перший чоловік Єжи-Ян Пахльовський(15 травня 1930 в Кракові) — польський прозаїк, батько української письменниці та культуролога Оксани Пахльовської,однокурсник Л.Костенко під час навчання у Московському літературному інституті імені О. М. Горького

Закінчив літературний інститут ім. Максима Горького в Москві. В 1956—1958 був редактором щоденної газети «Głos Szczeciński», а також тижневика «Ziemia i Morze».

В 1958—1964 працював рибалкою на суднах далекого плавання. В 1966 отримав нагороду ім. Заруського.

Діти

Донька-Окса́на Є́жи-Я́нівна Пахльо́вська (18 вересня 1956, Київ) — письменник, культуролог, професор. Доктор філологічних наук. Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка за 2010 рік (за книжку Ave, Europa).

Донька Ліни Костенко та польського письменника Єжи-Яна Пахльовського.

Закінчила Московський університет. Живе і працює в Італії.

«Шістдесятник»На початку 1960-х брала участь у літературних вечорах київського Клубу творчої молоді. Починаючи з 1961, її піддавали критиці за «аполітичність», був знятий з плану знімання фільм за сценарієм Л.Костенко «Дорогою вітрів».

На початку 1960-х брала участь у літературних вечорах київського Клубу творчої молоді. Починаючи з 1961, її піддавали критиці за «аполітичність», був знятий з плану знімання фільм за сценарієм Л.Костенко «Дорогою вітрів».

8 квітня 1963 р. на ідеологічній нараді секретар ЦК КПУ з ідеології А.Скаба заявив: «Формалістичні викрутаси зі словом неминуче призводять до викривлення і затемнення ідейно-художнього змісту твору. А що справа саме така, свідчать деякі твори молодих поетів М.Вінграновського, І.Драча, Л.Костенко». Це був сигнал до погрому покоління шістдесятників.

1963 — зняли з друку книжку віршів Л. Костенко «Зоряний інтеґрал», книжку «Княжа гора» зняли з верстки.

У ці роки вірші Л. Костенко публікували журнали в Чехословаччині, газети в Польщі, і лише зрідка — в Україні. Її вірші ходили в «самвидаві».

1965 — Л. Костенко підписала лист-протест проти арештів української інтеліґенції. Була присутня на суді над М. Осадчим і М. Зваричевською у Львові. Під час суду над братами Горинями кинула їм квіти. Разом з І.Драчем звернулася до редакції журналу «Жовтень» (тепер «Дзвін») і до львівських письменників з пропозицією виступити на захист заарештованих. Письменники не зважилися на протест, але подали в суд клопотання з проханням передати на поруки Б. Гориня як наймолодшого з заарештованих. Усе це не вплинуло на перебіг судів, але мало величезне моральне значення.

Травень 1966 — у Спілці письменників України, де таврували «націоналістичних відщепенців», частина молоді влаштувала овацію Л. Костенко, яка відстоювала свої позиції і захищала І. Світличного, О. Заливаху, М.Косіва і Б. Гориня.

1968 — написала листи на захист В.Чорновола у відповідь на наклеп на нього в ґазеті «Літературна Україна». Після цього ім'я Л.Костенко в радянській пресі довгі роки не згадувалося. Вона працювала «в шухляду».

1973 — потрапила до «чорних списків», складених секретарем ЦК КПУ з ідеології В.Маланчуком. Лише 1977 року, після відходу В. Маланчука, вийшла збірка віршів «Над берегами вічної ріки», а 1979-го, за спеціальною постановою Президії СПУ, — історичний роман у віршах «Маруся Чурай», що пролежав без руху 6 років. За нього поетеса 1987 року була удостоєна Державної премії УРСР імені Т. Г. Шевченка.

Перу Л. Костенко також належать збірки поезій «Неповторність» (1980) і «Сад нетанучих скульптур» (1987), збірка віршів для дітей «Бузиновий цар» (1987).

Нове століття

Поема «Берестечко» з ілюстраціями Георгія Якутовича, видана видавництвом «Либідь» 2010 року, мала загальний тираж 14 тис. примірників, а збірка «Гіацинтове сонце», впорядкована Ольгою Богомолець, розійшлася тиражем 5 тис. прим.; на додруковування додаткового тиражу, за словами директора видавництва Олени Бойко, упорядниця згоди не дала.

2010 року вийшов перший роман Л.Костенко — «Записки українського самашедшого».Роман викликав великий ажіотаж і тимчасову його нестачу в книгарнях.

В січня 2011 року Ліна вирушила у тур-презентацію свого першого роману. Презентації відбулися в Києві, Рівному та Харкові, усюди були аншлаги, не всі бажаючі потрапити змогли це зробити через те, що вже не було місця у залах. Але 9 лютого письменниця перервала свій тур через особисту образу.«Каталізатором такого рішення письменниці стали провокативні інсинуації деяких львівських письменників, журналістів та діячів театру - написано в офіційній заяві видавництва А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

Зустрічі письменниці з читачами Кривого Рога та Острога відсуваються на невизначений термін, а львівські зустрічі — скасовуються.

У лютому 2011 року вийшла поетична збірка Л.Костенко «Річка Геракліта», куди ввійшли раніше написані вірші та 50 нових поезій.

2011 року у у видавництві «Либідь» запланована до видання монографія про Ліну Костенко «Є поети для епох» авторства Івана Дзюби. Очікують, що книжка вийде ближче до ювілею автора — (26 липня 2011 року І.Дзюбі виповниться 80).

Відзнаки

 • Почесний професор Національного

університету «Києво-Могилянська

академія».

 • Почесний доктор Львівського

національного університету.

 • Почесний доктор Чернівецького

національного університету (2002).

 • Лауреат Державної премії ім. Тараса

Шевченка (1987, за роман «Маруся Чурай»

і збірку «Неповторність»)

 • Лауреат Міжнародної літературно-

мистецької премії ім. О.Теліги (2000).

 • Нагороджена Почесною відзнакою

Президента України (1992) і Орденом

князя Ярослава Мудрого V ступеня

(березень 2000).

 • Відмовилась від звання Героя України,

відповівши: «Політичної біжутерії не

ношу!»

ОСНОВНІ ТВОРИ

 • Драматична поема «Сніг у

Флоренції», «Дума про братів

не-азовських»;

 • Роман у віршах «Маруся

Чурай»;

 • Історичний роман

«Берестечко»;

 • Вірші «Страшні слова, коли

вони мовчать», «Українське

альфреско», «Виходжу в

сад, він чорний і худий», «Хай

буде легко. Дотиком пера»,

«Недумано, негадано».


Схожі:

Костенко Ліна Василівна Доборолися, добалакалися iconЛіна Василівна Костенко народилася 19 березня 1930 р у м. Ржищеві на Київщині
На все життя Ліна перед собою мала приклад батька Василя Костенка, поліглота-самородка (він знав 12 мов), педагога від Бога, який...
Костенко Ліна Василівна Доборолися, добалакалися iconЛіна костенко (Народился в 1930 році)
Поетична зоря Ліни Костенко разом з творами Дмитра Пав-личка освітила дорогу в літературу цілій когорті молодих талантів, які відтоді...
Костенко Ліна Василівна Доборолися, добалакалися iconКостенко Ліна Василівна виховувалась в родині вчителів виховувалась в родині вчителів

Костенко Ліна Василівна Доборолися, добалакалися iconЛіна Костенко Ліна Костенко

Костенко Ліна Василівна Доборолися, добалакалися iconЛіна Костенко Навчання Навчання
Народилась 19 березня 1930 року в містечку Ржищеві на Київщині в родині вчителів
Костенко Ліна Василівна Доборолися, добалакалися iconТема. Ліна Костенко
Коротко про письменницю. «Чайка на крижині». Розгорнута притчева метафора про глибоке духовне наповнення людини — її «крилатість»,...
Костенко Ліна Василівна Доборолися, добалакалися iconВражаюча хроніка душі інтелігента в світі абсурдів – українського і планетарного
Ліна Костенко почесний професор Києво-Могилянської академії, почесний доктор Львівського та Чернівецького університетів. Лауреат...
Костенко Ліна Василівна Доборолися, добалакалися iconТема уроку: «Рослинний покрив України»
«Буває, часом сліпну від краси. Спинюсь, не тямлю, що воно за диво, Оці степи, це небо, ці ліси, усе так гарно, чисто, незрадливо,...
Костенко Ліна Василівна Доборолися, добалакалися iconКостенко Леонід Йосипович, Керівник Центру комп’ютерних технологій
Веб-технології та ресурси у Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського Костенко Леонід Йосипович
Костенко Ліна Василівна Доборолися, добалакалися iconТема : Поетичний щоденник Ліни Костенко ( за збіркою «Річка Геракліта» ) я дерево, я сніг, я все, що я люблю
Ліни Костенко «Річка Геракліта», допомогти зрозуміти особистість поетеси, дослідити особливості її творчої манери

Додайте кнопку на своєму сайті:
dok.znaimo.com.ua


База даних захищена авторським правом ©dok.znaimo.com.ua 2013
звернутися до адміністрації
dok.znaimo.com.ua
Головна сторінка